Galeria Spichlerz

26 lutego 2020 r. nastąpiła prezentacja odremontowanego Spichlerza w Grębocicach – obiektu, który wchodzi w skład tzw. zestawu dworskiego i zbudowany został na przełomie XVI/XVII wieku, obok już istniejącego pałacu. Odrestaurowany i wyremontowany budynek zyskał nowy charakter miejsca w którym pierwotnie odbywać mają się wernisaże, wystawy oraz spotkania kulturalne i edukacyjne. Galeria Spichlerz to budynek 3 kondygnacyjny. Na parterze znajduje się bezokienna sala wystawiennicza w której odkryte i zabezpieczone zostały freski. Powyższe dwa piętra to utrzymane w rustykalnym i drewnianym stylu pomieszczenia wystawiennicze.

18 maja 2020 r. odbyła się pierwsza wystawa upamiętniająca 100-rocznicę narodzin Karola Wojtyły. Wystawa przedstawiała 10 plansz upamiętniających życie Papieża Polaka – postaci, która wpłynęła na bieg historii i została ulokowana w sali wystawienniczej na pierwszym piętrze. Wystawę obejrzeć można było w okresie od 18 do 22 maja.

Druga wystawa (27.05.2020 r.) została zorganizowana z okazji 30-lecia Samorządu Terytorialnego w Gminie Grębocice. Wielość eksponatów prezentujących osiągnięcia, inwestycje oraz rozbudowaną infrastrukturę Gminy Grębocice dała możliwość wykorzystania wszystkich pomieszczeń jednocześnie do prezentacji wystawy. Zwiedzający mogli ją oglądać w terminach od 27 maja do 8 czerwca.

Trzecią wystawę (16.06.2020 r.) razem  z  Gminnym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką w Grębocicach współtworzyli mieszkańcy Gminy Grębocice, którzy wzięli udział w konkursie fotograficznym pt. „Grębocicka Żywa Sztuka”. 16 czerwca br. odbył się uroczysty wernisaż prezentujący 22 zdjęcia przedstawiające prace słynnych malarzy oraz fotograficzne reprodukcje tych obrazów przygotowane przez uczestników konkursu. Do przygotowania wernisażu wykorzystano dwie sale wystawiennicze znajdujące się  na pierwszym i drugim piętrze.
Pomieszczenia wystawiennicze w Galerii Spichlerz zostały również wykorzystane do promowania charytatywnych akcji między innymi do nagrywania ogólnopolskiego challenge-u wspierającego zbiórkę pieniędzy na rzecz półtorarocznego Wojtusia Howisa, który zmaga się z rdzeniowym zanikiem mięśni oraz innych dzieci cierpiących na tę chorobę. Challenge został nagrany przez Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grębocicach oraz przez zespół wokalny Wysokie C działający przy Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Grębocicach
Link do galerii zdjęć: https://grebocickie.pl/wernisaz-konkursu-pt-grebocicka-zywa-sztuka/

Podczas czwartej wystawy (30.08.2020 r.) pt. Gdy zbóż urodzaj zgromadzisz w spichlerzu cały rok będzie chleb na talerzu” prezentowano licznie zgromadzone narzędzia i sprzęty gospodarstwa domowego lub służące do pracy w polu, w domu czy gospodarstwie.  Wystawę zorganizowano w związku z dożynkami gminnymi. Trwała od 30 sierpnia do 5 września 2020 r.

Piąta wystawa (11.11.2020 r.) pt. Ojcowie Niepodległości związana była z obchodami Święta Odzyskania Niepodległości. Lecz z powodu pandemii nie można było jej obejrzeć w galerii. Została przeniesiona do rzeczywistości wirtualnej.

Szósta wystawa (10.07.2021) pt „Pałace i dwory z terenu Gminy Grębocice”
Link do galerii zdjęć: https://grebocickie.pl/wystawa-pt-palace-i-dwory-w-gminie-grebocice/

10 lipca 2021 roku w Galerii Spichlerz otwarto wystawę pt. „Pałace i dwory z terenu Gminy Grębocice”. Pomysłodawcą i inicjatorem tego przedsięwzięcia był Wójt Gminy Grębocice Roman Jabłoński. Wystawę pod względem merytorycznym i aranżacyjnym przygotowali Pan Antoni Bok i Pan Piotr Krzemiński. Zaprezentowano miniatury czterech pałaców z terenu naszej gminy z: Grębocic, Rzeczycy, Obiszowa i Krzydłowic. Wszystkie wykonane w skali 1 : 25, co umożliwia zobaczenie jak te obiekty wyglądały w czasach swojej świetności. Ponadto szczegółowy opis historyczny i zdjęcia z przeszłości na planszach przybliżają ich historię. Ekspozycja tej wystawy ma charakter stały, zatem można ją obejrzeć po wcześniejszym kontakcie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Grębocicach.

Wstęp do budynku Galerii Spichlerz na wszystkie dotychczas prezentowane wystawy był bezpłatny i ogólnodostępny.

Główny cel Galerii Spichlerz, czyli służenie kulturze i promocja regionu zostały osiągnięte, ponieważ galerii działa już w sposób regularny. Zorganizowaliśmy już 5 wystawy, co jest udokumentowane za pomocą relacji fotograficznej, ale też licznych artykułów w lokalnej prasie oraz wpisów do księgi gości i prowadzonej na bieżąco dokumentacji odwiedzin. Obiekt jest ogólnodostępny w określonych godzinach, jednak w razie potrzeby nie ma problemu, aby udostępnić galerię dla odwiedzających w innych, wcześniej zasygnalizowanych porach. Galeria Spichlerz jest przystosowana dla wszystkich mieszkańców, także dla osób niepełnosprawnych (3 duże wejścia w tylnej części obiektu, na parterze). Odrestaurowanie i udostępnienie tego obiektu dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających nasz region, po kilkudziesięciu latach niebytności to  zdecydowanie wspaniała i  bardzo potrzebna inicjatywa jaką podjęła Gmina Grębocice.

Siódma wystawa (04.12.2021 r.) pt. Wystawa Górnicza pt. „Górnik na dole – chleb na stole. Tradycja i symbole.”

Link do galerii zdjęć: https://grebocickie.pl/wystawa-gornicza-pt-gornik-na-dole-chleb-na-stole-tradycja-i-symbole-2/Dnia 4 grudnia 2021 r. nastąpiło uroczyste otwarcie ,,Wystawy Górniczej: górnik na dole – chleb na stole. Tradycja i symbole”. Wystawa prezentowała niezwykłość zawodu górnika – trud pracy, warunki i miejsca, w których pracują górnicy oraz związane z tym zawodem tradycje i symbole. W przejrzysty sposób obrazowała nowoczesne rozwiązania w górnictwie. Doskonale przybliżyła zawód górnika dzieciom oraz młodzieży odwiedzającym spichlerz.

Ósma wystawa (16.12.2021 r.) – Promocja Publikacji pt. „Skarby Kultury. Zabytki Gminy Grębocice”.

Link do galerii zdjęć: https://grebocickie.pl/promocja-publikacji/

Ostatnia wystawa zorganizowana w 2021 roku odbyła się w czasie uroczystej promocji najnowszej publikacji Gminy Grębocice pt. „Skarby Kultury. Zabytki Gminy Grębocice”.
Prezentowała wielkoformatowe zdjęcia zrobione przez jednego z autorów, Pana Marka Chwistka i zamieszczone w wydanej książce – przedstawiające zabytki i ciekawe miejsca znajdujące się na terenie gminy.