Galeria Spichlerz

26 lutego 2020 r. nastąpiła prezentacja odremontowanego Spichlerza w Grębocicach – obiektu, który wchodzi w skład tzw. zestawu dworskiego i zbudowany został na przełomie XVI/XVII wieku, obok już istniejącego pałacu. Odrestaurowany i wyremontowany budynek zyskał nowy charakter miejsca w którym pierwotnie odbywać mają się wernisaże, wystawy oraz spotkania kulturalne i edukacyjne. Galeria Spichlerz to budynek 3 kondygnacyjny. Na parterze znajduje się bezokienna sala wystawiennicza w której odkryte i zabezpieczone zostały freski. Powyższe dwa piętra to utrzymane w rustykalnym i drewnianym stylu pomieszczenia wystawiennicze.

18 maja 2020 r. odbyła się pierwsza wystawa upamiętniająca 100-rocznicę narodzin Karola Wojtyły. Wystawa przedstawiała 10 plansz upamiętniających życie Papieża Polaka – postaci, która wpłynęła na bieg historii i została ulokowana w sali wystawienniczej na pierwszym piętrze. Wystawę obejrzeć można było w okresie od 18 do 22 maja.

Druga wystawa (27.05.2020 r.) została zorganizowana z okazji 30-lecia Samorządu Terytorialnego w Gminie Grębocice. Wielość eksponatów prezentujących osiągnięcia, inwestycje oraz rozbudowaną infrastrukturę Gminy Grębocice dała możliwość wykorzystania wszystkich pomieszczeń jednocześnie do prezentacji wystawy. Zwiedzający mogli ją oglądać w terminach od 27 maja do 8 czerwca.

Trzecią wystawę (16.06.2020 r.) razem  z  Gminnym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką w Grębocicach współtworzyli mieszkańcy Gminy Grębocice, którzy wzięli udział w konkursie fotograficznym pt. „Grębocicka Żywa Sztuka”. 16 czerwca br. odbył się uroczysty wernisaż prezentujący 22 zdjęcia przedstawiające prace słynnych malarzy oraz fotograficzne reprodukcje tych obrazów przygotowane przez uczestników konkursu. Do przygotowania wernisażu wykorzystano dwie sale wystawiennicze znajdujące się  na pierwszym i drugim piętrze.
Pomieszczenia wystawiennicze w Galerii Spichlerz zostały również wykorzystane do promowania charytatywnych akcji między innymi do nagrywania ogólnopolskiego challenge-u wspierającego zbiórkę pieniędzy na rzecz półtorarocznego Wojtusia Howisa, który zmaga się z rdzeniowym zanikiem mięśni oraz innych dzieci cierpiących na tę chorobę. Challenge został nagrany przez Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grębocicach oraz przez zespół wokalny Wysokie C działający przy Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Grębocicach.

Podczas czwartej wystawy (30.08.2020 r.) pt. Gdy zbóż urodzaj zgromadzisz w spichlerzu cały rok będzie chleb na talerzu” prezentowano licznie zgromadzone narzędzia i sprzęty gospodarstwa domowego lub służące do pracy w polu, w domu czy gospodarstwie.  Wystawę zorganizowano w związku z dożynkami gminnymi. Trwała od 30 sierpnia do 5 września 2020 r.

Piąta wystawa (11.11.2020 r.) pt. Ojcowie Niepodległości związana była z obchodami Święta Odzyskania Niepodległości. Lecz z powodu pandemii nie można było jej obejrzeć w galerii. Została przeniesiona do rzeczywistości wirtualnej.

Wstęp do budynku Galerii Spichlerz na wszystkie dotychczas prezentowane wystawy był bezpłatny i ogólnodostępny.

Główny cel Galerii Spichlerz, czyli służenie kulturze i promocja regionu zostały osiągnięte, ponieważ galeri działa już w sposób regularny. Zorganizowaliśmy już 5 wystawy, co jest udokumentowane za pomocą relacji fotograficznej, ale też licznych artykułów w lokalnej prasie oraz wpisów do księgi gości i prowadzonej na bieżąco dokumentacji odwiedzin. Obiekt jest ogólnodostępny w określonych godzinach, jednak w razie potrzeby nie ma problemu, aby udostępnić galerię dla odwiedzających w innych, wcześniej zasygnalizowanych porach. Galeria Spichlerz jest przystosowana dla wszystkich mieszkańców, także dla osób niepełnosprawnych (3 duże wejścia w tylnej części obiektu, na parterze). Odrestaurowanie i udostępnienie tego obiektu dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających nasz region, po kilkudziesięciu latach niebytności to  zdecydowanie wspaniała i  bardzo potrzebna inicjatywa jaką podjęła Gmina Grębocice.