Wiejski Ośrodek Kultury w Rzeczycy

Budowa Wiejskiego Ośrodka Kultury w Rzeczycy rozpoczęła się w sierpniu 1986 r. Budynek WOK-u składał się z dużej sali widowiskowej, sali gier, sali bibliotecznej, zaplecza kuchennego, kotłowni, toalet, części pomieszczeń przeznaczonych do działań Ochotniczej Straży Pożarnej z Rzeczycy. Usytuowany został w środku wioski tuż przy głównej ulicy przy parku, kilka metrów od miejsca, w którym stał niegdyś pałac z XVIII wieku dla Christiane Wilhelmine von Schwerin.

Uroczyste otwarcie nastąpiło 26 listopada 1988 r. podczas którego wystąpił zespół folklorystyczny ,,Grębocice” i Orkiestra Dęta OSP Grębocice. Ponadto swój pierwszy koncert zaprezentował zespół folklorystyczny ,,Rzeczyca” przygotowany przez Panią Marię Bąk przygrywającą na pianinie. W późniejszym czasie zespołowi na akordeonie akompaniował Pan Stanisław Gogol, który pracował również z młodzieżą zdobywając nagrody na przeglądach artystycznych. Gościnnie z zespołem występowali dwaj skrzypkowie z Krzydłowic Pan Józef Dagiel i Stefan Teszwir.

Od tej pory prężnie działało życie kulturalne w tej części Gminy Grębocice, które inicjowała Pani Barbara Tasarz – ówczesna kierowniczka Wiejskiego Ośrodka Kultury, wówczas powstała filia Biblioteki Publicznej, którą prowadziła emerytowana nauczycielka Pani Janina Skiba. Organizowano pokazy bajek, filmów, zabawy choinkowe dla dzieci, akcje zima, turnieje warcabowe, zajęcia plastyczne, zajęcia sekcji fotograficznej, turnieje tenisa stołowego, kursy haftu. Odbywały się również spotkania z aktywem Koła Gospodyń Wiejskich z okazji Dnia Kobiet, spotkania noworoczne. Mieszkańcy okolicznych wiosek mieli możliwość udziału w zajęcia praktycznych sekcji tańca towarzyskiego. Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości (11 listopada) organizowano uroczystości gminne podczas których prezentował się zespół wokalno-taneczny z Bucza (młodzież) i zespół folklorystyczny „Rzeczyca”. W okresie karnawału mieszkańcy bawili się podczas dyskotek. Wieczorki andrzejkowe, zabawy choinkowe sprzyjały integracji. Dzieci i młodzież prezentowała się podczas licznych uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzień Dziecka był okazją do działań sportowych, kiermaszy książek, konkursów rysunkowych na asfalcie. Obchodzono również Dzień Matki, Święto Konstytucji 3 Maja. Późną jesienią inaugurowano cykle spotkań dla przedszkolaków w ramach lekcji bibliotecznych.

Ruszyła również sprzedaż prasy RUCH dla mieszkańców Rzeczycy. Odbywały się także prelekcje, które prowadził Pan Franciszek Różański z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej z Legnicy. W roku 1991 klub i jego zaplecze bez części bibliotecznej przeszedł w ajencję Pana Ryszarda Przybylskiego.

Nadal prężnie działał zespół folklorystyczny „Rzeczyca”, którego instruktorem muzycznym 26 kwietnia 1991 r. został Pan Ryszard Głąbiński, muzyk grający na pianinie i akordeonie. Wokalnie grupę kobiet wspierał Pan Czesław Bartkowski. Pracę koordynowała Pani Barbara Tasarz, poczyniła starania i zakupiła stroje dolnośląskie dla zespołu „Rzeczyca” (spódnice, kamizelki i białe bluzki). Zadbała także o to, by Panie mogły zaprezentować się podczas wielu gminnych i wiejskich uroczystości. Zespół występował podczas Spotkań Zespołów Folklorystycznych w Legnicy zdobywając miejsca na podium i nagrody. Występował również gościnnie dla Domu Rencisty w Klubie Garnizonowym w Głogowie, w Górkowie z okazji Zielonych Świątek, w Piotrowicach z okazji dni otwartych dla rolników, podczas Dożynek Gminnych w Wysokiej Cerkwi (aktualnie Grodowiec). W tym czasie przyczyniła się do organizacji wycieczek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Organizowała wyjazdy m.in. do Dusznik-Zdroju, do Wrocławia na Panoramę Racławicką, do operetki wrocławskiej na ,,Mały czarodziejski flet” czy Betlejem Polskie, do ZOO do Wrocławia, do Lichenia dla seniorów itp.

Od 1992 roku dzieci mogły uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach gry na instrumentach klawiszowych. Z inicjatywy Pana Głąbińskiego i Pani Tasarz powstał zespół dziecięco-młodzieżowy STOKROTKA reprezentując Gminę Grębocice na festiwalach, konkursach i przeglądach. W tej formie Wiejski Ośrodek Kultury działał do roku 2002. Następnie na okres ok. 15 lat część klubowa została oddana w ajencję Panu Arturowi Pierzchalskiemu. Działania biblioteczne trwały do roku 2012.

Gmina Grębocice sukcesywnie remontowała budynek WOK m.in.:

  • w maju 2009 r. – zmieniono kolorystykę elewacji wraz z zagospodarowaniem terenu,
  • w sierpniu 2009 r. – zmodernizowano kotłownię węglową na kotłownię gazową i założono instalację gazową,
  • w czerwcu 2009 r. – wykonano remont pomieszczenia bibliotecznego, zaplecza przy dużej sali oraz pomieszczenia gospodarczego,
  • w roku 2018 przebudowano toalety i dwie salki (po bibliotece i sali prób).

Od roku 2002 administratorem i opiekunem budynku jest Dyrektor Grębocickiego Centrum Kultury, a po zmianie nazwy instytucji Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Grębocicach Barbara Tasarz. Do dziś (rok 2020) funkcjonujące tam Koło Gospodyń Wiejskich założone w marcu 2003 r. Od lipca 2003 roku działa również zespół „Jarzębina”, który został utworzony przez Katarzynę i Daniela Czajkowskich. Miały również miejsce zajęcia taneczne zespołu PCHEŁKI i plastyczne BAMBINO dla dzieci, prowadzone przez Renatę Chrzan i Martę Bartków-Gola, instruktorki GOKiB w Grębocicach. Przedszkole w Rzeczycy corocznie organizuje w nim występy swoich podopiecznych z okazji imprez okolicznościowych. GOKiB w Grębocicach inicjuje uroczystości dla babć i dziadków oraz z okazji Dnia Seniora. Dzięki staraniom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej od stycznia 2019 r. w małej salce działa Klub Senior +, który powstał z myślą o osobach chcących aktywnie spędzać czas wolny i rozwijać swe pasje i zainteresowania.

 

Pliki do pobrania: