Co roku, w ostatnią niedzielę sierpnia w parku w Grębocicach odbywają się Dożynki Gminne dla 17 sołectw z terenu Gminy Grębocice. To święto plonów jest szczególnym dla wszystkich ludzi związanych z pracą na roli. Obrzędy dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w kościele pw. św. Marcina z Tours w Grębocicach, po czym korowód z wieńcami przeszedł do parku. To wszystko odbyło się przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP Kwielice oraz OSP Grębocice. Gospodarzem dożynek był Wójt Gminy Pan Roman Jabłoński, a Starostami Pani Aneta Szocik z Proszyc i Pan Bernard Wdowczyk z Obiszowa. To oni w imieniu rolników przekazali bochen chleba gospodarzowi gminy i kolejno delegacje wieńcowe pozostałych sołectw w asyście dzieci.

W minioną niedzielę mogliśmy podziwiać 16 pięknie plecionych wieńców, które podlegały ocenie jury w konkursie pt. „Wieniec dożynkowy jako tradycja kulturowa polskiej wsi”. I miejsce zajęła wieś Retków, II wieś Grębocice, a III wieś Grodowiec. Pozostałe miejsce ex aequo zajęły IV miejsce. Każda delegacja oprócz nagród pieniężnych otrzymała suweniry w postaci kubków dożynkowych. Wszystkie te nagrody ufundowane zostały przez Wójta Gminy Grębocice. Mieszkańcy mogli skosztować chleba ze smalcem i ogórkiem, bigosu myśliwskiego Koła Łowieckiego Szarak. A po rozkrojeniu, chleba dożynkowego i ciast przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Wyśmienitą kawę serwowało Bike Cafe Głogów. Klub Senior + z Rzeczycy prezentował zdolności uczestników zajęć w postaci prac hand made. W części obrzędowej wystąpiły zespoły działające przy GOK Grębocice m.in. Polne Maki, Jarzębina, Echo, Chór Złota Jesień. Grupy taneczne GOK: Gagatki, Skrzaty Renaty, Fuks i Prym oraz Rzeczypląski ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy i Magia Folkloru. Następnie przyszedł czas na tradycyjne ośpiewanie i obtańczenie wieńców.

Na koniec odbyło się rozstrzygnięcie 4 Edycji Konkursu na „Wzorową Pasiekę Gminy Grębocice w 2022 roku”. I miejsce zdobyli Pan Jerzy Sokolski oraz Pan Bolesław Przybylski. Dodatkowo, Pan Jerzy po raz trzeci zajął I miejsce, w związku z czym jego pasieka otrzymuje tytuł „Wzorowej pasieki Gminy Grębocice 2022″.

Serca publiczności zdobył zespół The Postman prezentując repertuar zespołu The Beatles. A Sławomir z Kajrą, zespołem i orkiestrą węgierską grając swe największe przeboje zawładnęli całym parkiem. Tłumy publiczności razem z nimi śpiewały i tańczyły przed sceną. Po koncercie podpisywali zdjęcia i płyty. Były zdjęcia z fanami.

Organizatorzy dożynek:
Gmina Grębocice,
Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Grębocicach.

Sponsorzy:
Gmina Grębocice,
PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUGOWO PRODUKCYJNO HANDLOWE OTECH Sp. z o.o.,
Przedsiębiorstwo Robót i Usług Budowlanych „BUDREM” sp. z o.o.,
Bank Spółdzielczy we Wschowie,
Zakład Handlu i Transportu „Razbi” Zbigniew Proski,
NSI Sp. z o.o. – Usługi informatyczne Głogów,
Biurex Sklep z artykułami biurowymi,
P.P.H.U.”Rajbet” Tartak Grębocice.

 

Wręczenie chleba przez starostów dożynek gospodarzowi gminy.

 

Link do galerii zdjęć: https://grebocickie.pl/galeria-relacja-z-dozynek-gminnych-w-grebocicach/